Časté dotazy

ČR a JAR mají bezvízový styk. Držitelé českého pasu nepotřebují víza pro vstup na 90 dnů do Jihoafrické republiky, viz: mzv.cz. Při vstupu nemusíte prokazovat finance na dobu pobytu.

Určitě je dobré se připojistit tak, jako na jakoukoliv jionou cestu do zahraničí. Např. zde: https://www.unionpojistovna.cz

Doporučené airlines - Emirates. Praha - Dubai - Durban, popř. Vídeň - Dubai - Durban. Letenky si hradí každý sám a všeobecně platí, že čím dříve koupíte, tím méně platíte. Pokud budete potřebovat s koupi letenek pomoci, odkážu vás na profesionály, se kterými dlouhodobě spolupracuji. Letenky lze také připojistit proti možné komplikaci, např. lékařsky podložené onemocnění, úmrtí v rodině, atd. Takže pokud nebudete moci letět, Emirates vám peníze za letenku vrátí. Detaily je nutné prodiskutovat před uzavřením pojištění.

Se v Jihoafrické republice sice vyskytuje, ale je celkem vzácná. Díky snadně a hlavně rychle dostupné lékařské pomoci se už nešíří tak, jak tomu bylo dříve. Při návštěvě rizikových oblastí, např. Hluhluwe Game Reserve se rozhodně doporučuje triko, košile s dlouhým rukávem a repelent. Další očkování a případné protimalarické opatření prodiskutujte se svým obvodovým lékařem.

Od plavek až po zimní oděv. Možná to zní divně, ale v Africe padá sníh. Zažil jsem to několikrát a je dobré, pokud jste na to připraveni. Není nutné to přehánět, ale mít s sebou oblečení, které by jste si na sebe vzali pro studený podzimní den se může hodit. Možná jej za celý pobyt nevytáhnete z kufru. Rozhodně bych ho však přibalil. Díky klimatickým změnám se už nedá spolehnout na počasí ani v Africe. Ale bát se nemusíte. Sluníčka si užijeme až až. Tady jde spíše o návštěvu horského králoství Lesotho, kde se jeepem dostaneme do nadmořské výšky 3000m a výše. Zkrátka, kdo je připraven, není překvapen.

V Jihoafrické republice se platí tvz. jihoafrickým Randem. Za dvě české koruny koupíte jeden Rand. A co koupíte za jeden Rand? Například cena šamponu Head and Shoulders, za který u nás zaplatíte cca 90Kč, stojí v JARu cca 45 Randů. V kostce by se dalo říct, že potraviny, kosmetika, oblečení příjdou na stejné peníze, jak u nás. Určité věci jsou však mnohem, mnohem levnější. Např. červené víno a kvalitní hovězí steaky.

Je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Nedoporučují se návštěvy satelitních sídlišť u velkoměst, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat nošením cenností (šperky, hodinky, fotoaparáty atd). viz: www.mzv.cz I proto se vyplatí cestovat s místními domorodci, kteří si dokážou zapamatovat tváře jiných domorodců mnohem lépe, než to dokážeme my. To je zkutečnost, na kterou někteří místní spoléhají a snaží se jí využít. Na druhou stranu se setkáte s velkou laskavostí a pohostinností ze strany lidí, které budeme během pobytu potkávat a kteří nás budou na cestách doprovázet.

Je po celou dobu exkurze zajištěna. Starat se o vás bude paní kuchařka, která vaří v domově pro děti bez rodičú. Dříve vařila dlouhé roky v místním golfovém klubu. Mama Sherine se narodila v Jihoafrické republice v rodině pocházející z Indie. Její kulinářský um je mix toho nejlepšího z indické, jihoafrické a dnes už také evropské kuchyně. Její gulášek je, skromně řečeno, výborný.

Je možno zařídit vegetariánskou stravu po celou dobu pobytu. Nutné předem domluvit.

Je možné zařídit stravu bez lepku: zelenino-ovocnou dietu proloženou steaky. Nicméně prostředí, ve kterém se jídlo připravuje rozhodně není Gluten free. To znamená, že nožem, kterým se krájí zelenina, se pravděpodobně krájel chléb a podobně. Bohužel v tomto okamžiku nejsem schopný zařídit bezlepkovou stravu. Další možné alergie týkající se jídla je nutno předem prodiskutovat. Nicméně možnosti jsou bohužel prozatím limitovány.

Náš basecamp je v resortu Highlands, který se nachází v těsné blízkosti domu dětí bez rodičů - God's Golden Acre. Odsuď se vyjíždí na několikadenní exkurze do Dračích hor a na safari do Hluhluwe, Infolozi Game Reserve. Ubytování v Highland resortu je v tradičních tvz. randovelech, dvoulůžkových pokojích v Dračích horách a v Safari stanech, také dvoulůžka při pobytu na safari. Ubytování je skromné, leč čisté. Sprchovací kout, teplá voda, splachovací záchod, lednička. V případě zájmu je možné ubytování na jednolůžkových pokojích, nutné předem domluvit.

Pokud vám to časový rozvrh dovolí a chtěli by jste zůstat v Highland resortu o několik dnů déle, není to žádný problém. Ubytování a stravu je možné prodloužit prakticky neomezeně. Stejně tak zařídím individuální dovoz na mezinárodní letiště do Durbanu. Pro více informací prosím napište vzkaz a detaily probereme osobně.

Přeprava je zajištěna po celou dobu pobytu. 13ti místný Mercedes Sprinter s návěsem pro větší pohodlí nás bude doprovázet po všech atrakcích, kde tu a tam přesedneme do 4x4 Land Roveru či na koňský hřbet.

Asi jako každé jiné cestování, kdy je člověk vytržen z pohodlí svého domova. Je nutné myslet na to, že strávíte hodně času sezením v autě, vzdálenosti v JAR jsou velké - cca 4 + hodiny na přepravu mezi jednotlivými destinacema Celodenní túru lze samozřejmě vynechat a strávit den v krásném prostředí resortu s knihou vedle bazénu. Dvoutýdenní pobyt by tedy měl hravě zvládnout každý, kdo má alespoň nějakou kondičku a je zvyklý cestovat.

Z vlastní zkušeností vím, že cestování hravě zvládne devítileté dítě. Na druhou stranu, má dcera cestovala od svých šesti měsíců prakticky všude s námi a je na ledasco zvyklá. Dětí mladší sedmi let bych raději nechal s babičkou doma. Nicméně toto je velmi individuální a je na zvážení každého rodiče zdali dítě, děti, s sebou vzít.

Pokud máte jakýkoliv zdravotní problém, je nutné vše probrat se svým lékařem. Na základě konkrétních požadavků jsem schopný doptat možnosti v JAR. Jak už bylo řečeno, Heather a Patrick jsou rodilí Jihoafričané. Heather je bývalá zdravotní sestra s letitou praxi. Cestovní pojištění do JAR je nutností.

A jiné jedovaté potvůrky v Africe žijí a je nutné dávat pozor tak, jako je tomu kdekoliv jinde. Po setmění je dobré chodit s baterkou a svítit si pod nohy. Na túře v Dračích horách je nutné zůstat pohromadě a netrhat partu. Termíny pobytu jsou směřovány na konec léta, začátek podzimu a na konec jara, začátek léta, kdy teploty nedosahují svých maximálních hodnot. Jak známo, hadi se rádi vyhřívají na slunci. Za svých cca jedenáct měsíců strávených v Africe jsem viděl všehovšudy dva jedovaté hady. Kolik jedovatých hadů vidělo mě, toť otazka, ale žádný z nich se mě nepokusil sežrat.

Jihoafrická republika patří mezi země tvz. třetího světa. Funkční internet v kavárnách a restauracích se hledá težko. Na jedné straně si jedeme do Afriky odpočinout, nejen od internetu, na druhé straně je nutné zůstat v kontaktu s rodinou, přáteli popř. zodpovědět email. Dobře fungují jednorázové SIM karty, které lze snadno dobíjet. 1GBit dat vyjde v přepočtu na 350Kč a 3G síť je v resortech dostupná.

Jihoafrická republika bohužel patří mezi země s vysokým počtem lidí nakažených touto chorobou. Proto je nutné dodržovat základní opatření. Více informací najdete např zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/AIDS

Jsou vítány. Jakékoliv oblečení, boty, hračky pro děti od šesti měsíců po osmnáct let. Příležitostí na osobní předání bude víc než dost. Jen prosím pamatujte, že zubařská péče je v Jihoafrické republice velmi drahá, tudíž i pro mnohé nedostupná. Chcete-li dát dětem něco na zub, kupte jablko, pomeranč namísto sladkostí, které kazí zuby.

Zajímá vás víc? Napište mi:

- +
Celková cena cesty: 47000 CZK